Trudnopalność a nie palność
dziś wyjaśnimy, co w praktyce oznaczają certyfikaty na trudnopalność i niepalność, które posiadają nasze włókniny.
Test na trudnopalność to tzw. "test papierosa".
Test na niepalność to tzw. "test zapałki"
Testy na trudnopalność polegają na przyłożeniu do włókniny papierosa na dany okres czasu i zbadaniu jak reaguje na niego włóknina. Badana włóknina przechodzi test pozytywnie, jeżeli zostanie do niej przyłożony papieros, a włóknina się od niego nie zapali oraz nie będzie się żarzyć. Oczywiście wysoka temperatura powoduje uszkodzenie włókniny, która się topi. Jednak nie zajmuje się ogniem, a po zabraniu papierosa proces topnienia zatrzymuje się.
W przypadku testu na zapałkę, do włókniny przykładany jest płomień, w danym czasie włóknina nie zajmuje się ogniem, następuje jej zniszczenie ponieważ się topi, jednak po zabraniu płomienia włóknina się nie zapala i nie żarzy.
Czyli podsumowując - włóknina jest trudnopalna, jeżeli przejdzie test z żarem papierosa, natomiast włóknina jest niepalna, jeżeli przejdzie test na ogień zapałki.
Nasze włókniny to głównie włókniny polipropylenowe. Pamiętajmy, że polipropylen uzyskuje się z ropy naftowej, wiec dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów przypisujemy mu cechy trudnopalności i niepalności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz