wtorek, 14 marca 2017


Inwestycje w Polsce – produkcja mebli

Podsumowanie ubiegłego 2016 roku w przemyśle meblowym, nasunęło same pozytywne wnioski.

Ta gałąź gospodarki szybko się rozwija i przynosi coraz większe zyski. Od kilku lat,  co roku branża meblowa notuje systematyczny wzrost produkcji. Znaczna część tej produkcji to wyroby przeznaczone na export.

W związku z dynamicznym rozwojem branży, producenci chętnie podejmują nowe inwestycje.

Takie działania bardzo wspiera wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Dzięki temu powiększają się strefy ekonomiczne w Polsce, których obszary przeznaczone są na budowę lub rozbudowę gałęzi produkcji mebli. Także właściciele firm produkcyjnych rozbudowują swoje zakłady, powiększają powierzchnie produkcyjne, modernizują i unowocześniają powierzchnie biurowe. Wiele zakładów obecnie wygląda naprawdę niezwykle imponująco, a wizyta w nich to czysta przyjemność, która potrafi nacieszyć oko.

Bardzo ważnym aspektem jest tu także innowacyjność. Nowoczesne maszyny poprawiające wydajność produkcji oraz jakość mebli, na to stawiają polscy producenci. Dodatkowo, ważną rolę odgrywa jakość użytych do produkcji surowców.

Wzrost produkcji pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na pracowników. Kolejne zakłady ogłaszają zapotrzebowanie na stolarzy, tapicerów, szwaczki i wielu innych specjalistów. Na pewno jest to obszar, który ma istotny udział w zmniejszeniu bezrobocia, ale nie tylko.

Bardzo ciekawym faktem w tym temacie, są decyzje dotyczące zakładów karnych.

Dzięki działalności Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Karnych już kilka zakładów karnych podpisało umowy lub ma je w planach. To umowy na budowę hal produkcyjnych lub inne inwestycje, za dzięki którym, w przyszłości także więźniowie będą produkować meble.

Na najbliższe 6-7 lat planowane jest uruchomienie ok. 40 hal produkcyjnych, w których będą pracować więźniowie  To przyczyni się do wzrostu produkcji, ale także da pracę skazanym. Np. w zakładzie karnym we Włodawie planuje się zatrudnić ok 250 więźniów, a także osoby zamieszkujące okolice.

Polskie meble w Europie cieszą się dużą popularnością, mają dobry stosunek jakości do ceny, a producenci są elastyczni i bez problemu dostosowują się do wymagań klientów. Mamy tu także wielu świetnych specjalistów. To w połączeniu z inwestycjami i innowacjami może sprawić, że nie długo Polska zostanie liderem w produkcji mebli w Europie.

Trzymamy kciuki!!!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza